Avtor: zuribnica Objavljeno: 28. 03. 2020

Kako bomo obhajali cvetno nedeljo, veliki teden in veliko noč

KAKO BOMO OBHAJALI CVETNO NEDELJO, VELIKI TEDEN IN VELIKO NOČ.
Pandemija koronovirusa nas je spravila v izolacijo in tako bomo tudi obhajali letošnje praznike. Ker se je življenje ustavilo in s tem tudi vse, kar je povezano s praznovanji, se moramo prilagoditi tej težki situaciji, ki je zajela ves svet. Naši škofje so v soglasju z dekreti, kateri so prišli iz Vatikana, dali navodila, kako bomo obhajali letošnje praznike.

CVETNA NEDELJA :
Ta dan se spominjamo Jezusovega slovesnega vhoda v Jeruzalem. V spomin na množico, ki ga je spremljala in ga pozdravljala s palmovimi vejami, prinašamo v cerkev oljčne vejice, butare in zelenje, ki ga duhovnik blagoslovi. Pri maši poslušamo pasijon, poročilo o Jezusovem trpljenju.

Letos bo to drugače. Škofje določajo, da župnik opravi blagoslov zelenja v zaprti cerkvi brez navzočnosti vernikov. Verniki naj doma pripravijo zelenje (npr. zelenje z vrtov, butare) in ga blagoslovijo z blagoslovljeno vodo. Duhovniki blagoslovljenega zelenja ne smejo deliti vernikom ali jim ga na določenem mestu pustiti na razpolago, saj bi pri tem lahko prišlo do okužb oziroma širjenja epidemije.

VELIKI ČETRTEK :
Na veliki četrtek praznujemo in se zahvaljujemo za dar svete maše. Jezus s svojimi apostoli pri zadnji večerji postavi zakrament svete maše in apostolom naroči, naj to delajo v njegov spomin. S tem je  postavil tudi zakrament mašniškega posvečenja. Ta večer se spominjamo Jezusovega trpljenja v vrtu Getsemani, kjer je molil za vse nas. Pred njim se je odvila vsa bodočnost, tudi naš sedanji čas.

VELIKI PETEK :
Na veliki četrtek zvečer umolknejo zvonovi.Ta dan Jezus opravi največjo daritev: za nas gre na križ. Zvečer bomo opravili preproste obrede velikega petka.
Verniki ste povabljeni, da ob 15h molite križev pot in ob 19h sledite obredom. Povabljeni pa tudi k večernem križevem potu papeža Frančiška.

VELIKA SOBOTA:
Cerkev se že pripravlja na veliko noč. Zjutraj smo običajno blagoslovili ogenj, ki se je raznesel po hišah in preko dneva smo blagoslavljali velikonočna jedila. To letos odpade.

Vabim pa vas, da velikonočna jedila blagoslovite doma. Ob 15. uri bomo prenašali preko Facebooka blagoslov jedil, vi pa jih doma tudi sami blagoslovite.
Blagoslov velikonočni h jedil:

1. Znamenje križa
2. Desetka rožnega venca
3. Božja beseda

Berilo iz pete Mojzesove knjige (Mz 8, 2-3)
Mojzes je govoril izvoljenemu ljudstvu: Spominjaj se vsega pota, po katerem te je Gospod, tvoj Bog, teh štirideset let vodil po puščavi, da bi te ponižal in preskusil, da bi spoznal, kaj je v tvojem srcu, ali boš spolnjeval njegove zapovedi ali ne. Poniževal te je in te stradal, potem pa hranil z mano, ki je nisi poznal in je niso poznali tvoji očetje, da bi ti pokazal, da človek ne živi samo od kruha;  kajti človek živi od vsega, kar nastaja po Gospodovih ustih.

Iz svetega evangelija po Janezu (Jn 6,47-51)
Resnično, resnično, povem vam: Kdor veruje vame, ima večno življenje. Jaz sem kruh življenja. Vasi očetje so v puščavi jedli mano in so umrli. To je kruh, ki prihaja iz nebes, da kdor od njega je, ne umrje. Jaz sem živi kruh, ki sem prišel iz nebes. Če kdo je od tega kruha, bo živel vekomaj. Kruh pa, ki ga bom dal jaz, je moje meso za življenje sveta.

4. Blagoslovna molitev velikonočnih jedil (po možnosti z blagoslovljeno vodo)

Molimo. Bog, naš Oče, od tebe so vse dobrine,
od tebe je vse, kar smo in kar imamo.
Blagoslovi te jedi in nas nauči, da bomo
v tvojih darovih gledali tvojo neskončno
ljubezen. Vsi, ki jih bomo uživali, naj se veselimo
telesnega in dušnega zdravja. Po
Kristusu, našem Gospodu. Amen.

Zvečer ob 20. uri bomo imeli velikonočno vigilijo. Upamo, da jo boste lahko spremljali preko Facebooka ali po drugih medijih. Imejte doma med vigilijo prižgane sveče in z molitvijo spremljajte bogoslužje. Ob koncu se bodo zopet oglasili zvonovi.

VELIKA NOČ - Praznik Jezusovega vstajenja.

Letos ne bo velikonočne procesije, pač pa bomo ob 9. uri imeli velikonočno sveto mašo. Upamo, da bomo lahko prenašali preko FB-ja.

Ob 8. uri bodo zvonovi povsod (tudi v podružničnih cerkvah) oznanili Jezusovo vstajenje. Škofje nas vabijo, da bi se ob 8. uri vsi udeležili velikonočnega zajtrka. Predno ga bomo začeli jesti, pa ga skupaj blagoslovimo in se zanj zahvalimo.

Blagoslov velikonočnega zajtrka:

1. Znamenje križa.
2. Oče naš.
3. Molimo.

Nebeški Oče, blagoslovi ta
velikonočni zajtrk. Naj nas velikonočni
prazniki tako prenovijo, da bomo vedno
bolj hrepeneli po duhovni hrani ter jo našli
v tvoji besedi in sveti evharistični skrivnosti.
Po Kristusu, našem Gospodu. Amen.